+420 730 732 786 eva@prvnipomocuh.cz

Opar

známý také jako herpes simplex, je virové onemocnění způsobené virem herpes simplex.

Typy oparu?

Existují dva typy virů: typ 1 a typ 2. Oba typy viru mohou způsobit opary na různých částech těla, ale typ 1 obvykle většinou opary na obličeji a typ 2 opary na genitáliích.

Příznaky oparu?

Mohou zahrnovat zarudnutí a svědění kůže, které se postupně mění na malé, bolestivé pupínky. Ty se později naplní tekutinou a způsobí tvorbu puchýřků. Puchýřky mohou být velmi bolestivé a mohou trvat až týdny, než se vyléčí. Během tohoto období se může virus snadno šířit na další části těla i na jiné osoby.

První pomoc

Pokud trpíte opary, existuje několik způsobů, jak poskytnout první pomoc a zmírnit příznaky, viz níže 5 typů.

Udržujte čistotu

Udržujte, že oblast kolem pupínků je čistá a suchá. Nepokoušejte se prorazit pupínky, abyste zabránili šíření viru na další části těla.

Používejte přírodní produkty

Existuje mnoho přírodních produktů, které mohou pomoci zmírnit bolest a svědění, jako jsou tea tree oil nebo aloe vera.

Použijte léky na lékařský předpis

V případě těžších případů může lékař předepsat antivirotiku nebo jiné léky k léčbě příznaků.

Vyhněte se blízkému kontaktu s ostatními

Pokud máte opar, vyhněte se blízkému kontaktu s ostatními lidmi, zejména s dětmi nebo těhotnými ženami, abyste nešířili virus.

Předejděte stresu

Stres může snížit imunitní odpověď těla a zhoršit příznaky opary. Pokuste se udržet si klid a relaxovat, abyste minimalizovali stres.

„Důležité je zajistit si dobré hygienické návyky a vyhýbat se dotyku postižené oblasti rukou. V případě výskytu oparu na očích nebo v blízkosti očí by měl člověk vyhledat lékařskou pomoc co nejdříve.“

Na viděnou

Eva, kurzy první pomoci