+420 730 732 786 eva@prvnipomocuh.cz

Astma

je chronické onemocnění, které může být způsobeno různými faktory, jako jsou alergie, znečištění ovzduší nebo genetické faktory. Pakliže se astmatický záchvat dostaví, je nutné okamžitě jednat a poskytnout postiženému první pomoc.

Prvním krokem první pomoci

při poskytování první pomoci je prioritní uklidnit postiženého a uvolnit mu prostor pro dýchání. Pokud je astmatický záchvat způsobený:

Alergií

měli byste odstranit alergen, pokud je to možné. Pokud má postižený inhalátor použijte jej dle návodu.  A nemá jej, může být nutné podat adrenalin. V případě, že nejste lékařem, měli byste vždy počkat na příjezd záchranné služby a nenechat postiženého bez inhalátoru.

Vždy je lepší být připraven a mít s sebou inhalátor nebo jiné léky, které postižený užívá. V každém případě je důležité zachovat klid a jednat rychle.

Volání ZZS

dalším důležitým krokem je záchranná služba při poskytování první pomoci je informovat o situaci a přesně popsat příznaky, které postižený přináší. To pomůže lékařům při poskytování další lékařské pomoci.

V případě, že se jedná o astmatika, kterého znáte, můžete se ho zeptat, zda vám může sdělit návod na použití jeho inhalátoru, abyste byli připraveni v případě nouze.

Cizího člověka, snažte se ho uklidnit a ujistit, že se o něj postaráte a že přivoláte pomoc.

 

„Je důležité mít na paměti, že při astmatu může postižený dusit a je nutné okamžitě jednat.

První pomoc při astmatu může být život zachraňující a většinu astmatiků se po podání léků cítí lépe a záchvat se zastaví.“

Na viděnou

Eva, kurzy první pomoci