+420 730 732 786 eva@prvnipomocuh.cz

První tři měsíce v novém roce mohou přinášet nejen nové příležitosti, ale bohužel i zvýšené riziko určitých typů úrazů. Níže, uvádím nejčastější úrazy v tomto období a jak se jim můžeme vyhnout.

Sportovní zranění

S příchodem nového roku mnoho lidí začíná novým sportovním režimem. Bohužel, příliš rychlý návrat k intenzivnímu cvičení může vést k poraněním, zejména svalů a kloubů. Klíčem je postupné zvyšování aktivity a zahřátí před cvičením.

Kluzké povrchy a sněhové radovánky mohou být zábavné, ale také riskantní. Zlomeniny, vyvrtnutí a podchlazení jsou běžné. Nošení vhodného oblečení a bezpečné praktiky během zimních radovánek jsou důležité.

Dopravní nehody

Zima a začátek roku mohou přinést nepříznivé podmínky na silnicích, což zvyšuje riziko dopravních nehod. Důkladná kontrola vozidla a zvýšená opatrnost při špatném počasí jsou klíčové pro prevenci.

Chřipka a infekce

Se zimou přichází i sezóna chřipky a respiračních onemocnění. Pravidelné mytí rukou, očkování a dodržování hygienických opatření jsou účinné strategie prevence.

 Úrazy při práci se sněhem

Odstranění sněhu a ledových překážek může být fyzicky náročné a zvyšuje riziko úrazů zad a svalů. Správná technika a vhodné nářadí jsou klíčové pro bezpečné čištění.

Spáleniny

V zimním období se často uchylujeme k krbům, kamnům, vaříme čaje apod. Nesprávné používání a nedostatečná ventilace mohou způsobit otravy oxidem uhelnatým nebo spáleniny. Pravidelná údržba a bezpečné praktiky jsou nezbytné.

 Úrazy při manipulaci se stroji a nářadím

Některé práce a úkony spojené se zimním obdobím mohou vyžadovat používání strojů a nářadí. Při manipulaci s nimi je nezbytné dodržovat bezpečnostní předpisy a chránit se před možnými úrazy.

 Nepozornost při venčení psů

I přes zimu potřebují psi pravidelný venčící program. Nepozornost na kluzkých chodnících nebo nízká viditelnost při večerních procházkách může vést k úrazům. Bezpečné chování během venčení je důležité pro majitele i zvířata.

Riziko obezity a nízké fyzické aktivity

Zimní měsíce mohou přinést méně příležitostí k venkovní fyzické aktivitě. Obezita a nedostatek pohybu mohou mít negativní dopad na zdraví. Hledání možností cvičení v interiéru může pomoci udržet aktivní životní styl.

 Psychické zdraví v zimě

Krátké dny a dlouhé noci mohou ovlivnit psychické zdraví. Osoby trpící sezónní afektivní poruchou  mohou zažívat deprese. Hledání podpory a vhodných strategií pro udržení duševní pohody je klíčové.

 

Se zvýšeným povědomím o možných rizicích a dodržováním preventivních opatření můžeme minimalizovat nebezpečí úrazů v prvních třech měsících roku. Přeji, bezpečné a šťastné začátky.

Na viděnou

Eva, kurzy první pomoci

eva@prvnipomocuh.cz