+420 730 732 786 eva@prvnipomocuh.cz

Cukrovka

Jedná se o  chronické onemocnění charakterizované zvýšenou nebo sníženou hladinou cukru v krvi. Toto onemocnění se týká milionů lidí po celém světě a může mít vážné následky na zdraví. Aby došlo v co možná nejvyšší informovanosti koná se každý rok tzv. světový den diabetu, který má za cíl zvýšit povědomí o tomto onemocnění a zlepšit prevenci a léčbu.

Čím je způsoben?

Diabetes je způsoben nedostatečnou produkcí inzulinu, hormonu produkovaného slinivkou břišní, nebo neschopnost těla inzulin využívat správně. Inzulin zodpovídá za přeměnu cukru v krvi na energii, kterou tělo potřebuje k fungování. Při nedostatku inzulinu se cukr hromadí v krvi a může způsobit vážné zdravotní problémy.

Typy diabetu?

Existují dva hlavní typy diabetes: diabetes typu 1 a diabetes typu 2.

Diabetes typu 1

Se obvykle objevuje u dětí a mladých dospělých a je způsoben nedostatkem inzulinu způsobeným poruchou imunitního systému.

Diabetes typu 2

je nejčastější a obvykle se objevuje u dospělých, ale může se vyskytnout i u dětí. Tento typ cukrovky je způsoben nedostatečnou výrobou inzulinu nebo tělem nevyužívajícím inzulin.

A další.

Faktory zvyšující riziko onemocnění

Dalšími faktory, které zvyšují riziko vzniku diabetu, jsou obezita, nedostatek fyzické aktivity a genetická predispozice. Pokud má někdo v rodině diabetiky, může být větší pravděpodobnost, že se s diabetem setká i on sám.

Symptomy diabetu?

Symptomy diabetu zahrnují časté močení, nadměrné žízeň, hlad, únavu, nevolnost a zvýšenou podrážděnost. Pokud si člověk všimne těchto příznaků u sebe nebo u někoho jiného, ​​měl by se okamžitě poradit s lékařem. Popřípadě zavolat v případě ohrožení života ZZS 155.

 

Diabetes může mít vážné následky na zdraví, včetně poškození srdce, cév, ledvin, očí a nervů. Proto je důležité brát toto onemocnění vážně a snažit se udržovat své zdraví.

Více informací na některém z kurzů.

 

Na viděnou

Eva, Kurzy první pomoci UH