+420 730 732 786 eva@prvnipomocuh.cz

Ekzém

je chronické kožní onemocnění, které může způsobit zarudnutí, svědění, oteklé a suché oblasti na kůži.

První pomoc

u ekzému by měla zahrnovat následující kroky:

Ochrana kůže

Pokuste se zabránit dalšímu podráždění postižených oblastí kůže. To znamená vyhnout se tření, dráždění a používání agresivních čisticích prostředků nebo kosmetiky. Nosíte-li oděvy, preferujte volné a přírodní materiály, jako je bavlna, která mohou minimalizovat podráždění.

Ochrana před alergeny

Identifikujte možné alergeny nebo spouštěče, které mohou zhoršit, a snažte se jim vyhnout.

Dodržování hydratačního režimu

Udržujte pokožku dobře hydratovanou. Používejte hypoalergenní a bezzápachové hydratační krémy nebo masti, které jsou vhodné pro citlivou pokožku. Aplikujte je po koupání, abyste zachovali vlhkost kůže.

Zachovávání čistoty

Udržujte kůži čistou, ale vyhněte se používání příliš horké vody, která může pokožku vysušit. Používejte jemné mýdlo bez vůně a barviv.

Zkracování nehtů

Udržujte si nehty krátké a pečlivě upravené. To pomůže minimalizovat riziko poškrábání a infekce při škrábání postižených míst.

Omezení stresu

Stres může zhoršit ekzém, takže se pokuste uvolnit a zvládat stresové situace. Techniky relaxace, jako je jóga nebo meditace, mohou pomoci.

Opatrnost při expozici slunci

Při ekzému může sluneční záření způsobit podráždění a zhoršení stavu kůže. Používejte ochranný krém s vysokým SPF a nosíte ochranný oděv, zejména pokud se vydáváte na slunce.

Ošetření akutního zhoršení

Pokud dojde k akutnímu zhoršení ekzému, použijte studený obklad nebo mast s kortikosteroidy, který vám předepíše lékař, abyste zmírnili svědění a zánět.

Konzultace s lékařem

Pokud ekzém neustále trvá, zhoršuje se nebo se objevují komplikace, konzultujte s lékařem nebo dermatologem. Mohou vám předepsat silnější léky nebo doporučit specializovanou léčbu.

Sledování po infekci

Poraněná kůže u ekzému je náchylná k infekcím. Pokud se objeví známky infekce, jako je otok, zarudnutí, hnisání nebo horečka, okamžitá lékařská péče.

 

„Je důležité, aby byla stanovena přesná léčba ekzému. Co může být individuální pro jednoho člověka, nemusí fungovat pro druhého. Proto je důležité konzultovat se svým lékařem nebo dermatologem, aby byla navržena vhodná léčebná strategie pro váš konkrétní případ ekzému.“

 

Více informací se můžete dozvědět na kurzu.

Na viděnou

Eva, kurzy první pomoci

prvnipomocuh@gmail.com